Enter your keyword

Що ви знаєте про фанеру ?

Що ви знаєте про фанеру ?

Що ви знаєте про фанеру ?

Уявіть собі, що ви кілька років займаєтесь певною справою, при чому справою яка вам подобається, більше того поглинає  на всі сто. Ви буцімто в реальному житті й вирішуєте реальні завдання й контактуєте з реальними людьми та реальними речами, але водночас, це все відбувається крізь призму вашої улюбленої справи. Тому не дивно коли певні речі чи субстанції відіграють для вас значно важливішу роль ніж для пересічного обивателя.

fanera_331Ну от до прикладу, візьмімо фанеру, абсолютно звикла, більше того банальна річ, чи пак субстанція :). Але коли ви працюєте з фанерою протягом п’яти років, і що дуже важливо, Вам ця праця приносить задоволення, то фанера для вас вже не просто «банальне фанера» а щось значно більше, вагоміше. Природно,

що в такій ситуації, ви дізнаєтесь про цю банально фанеру багато цікавої й абсолютно не банальної інформації. І поза сумнівом вам кортить нею поділитись, ну хоча б з тими кому ваша справа цікава й потрібна.

Історія фанари

давньоєгипетська інкрустована шкатулка

давньоєгипетська інкрустована шкатулка

От до прикладу, коли з’явилась в людському побуті фанера достеменно  не зможе сказати мабуть жоден дослідник. Проте ми знаємо що найдавніший виріб з фанери, який зберігся до наших днів(а саме невеличку скриньку), археологи знайшли її у Єгипті й датували 15 століттям до нашої ери. А це значить що фанера дуже старовинний матеріал. Безумовно її використовували і в Античні часи й в Середньовіччі, Виготовляти цей матеріал в той час було доволі складно, адже треба було вручну акуратно склеювати шар до шару тонкі листи шпону, тому застосовувався він здебільшого для виготовлення декоративних виробів та меблів.

середньовічна шафа

середньовічна шафа

Лише з середини ХІХ століття, коли інтенсивно почали впроваджуватись промислові підходи до обробки деревини, фанеру почали виробляти приблизно за тим ж технологіями, що й сьогодні. Вона стала надзвичайно розповсюдженим і що важливо, доступним матеріалом. Де її тільки не застосовували: для виготовлення меблів та побутового приладдя, для корпусів радіоприймачів та телевізорів, з неї робили валізи, але також, яхти та аероплани, використовували при будівництві житла та обшивали вагони, трамваї та автобуси, а ще виробляли з неї музичні інструменти та спортивний інвентар, відправляли в фанерних ящиках посилки ...І звичайно ж, якби міг про таке не згадати Зробив Тато, виготовляли іграшки та предмети декору! От така от коротка історія фанери.

Як виготовляють фанеру

Інше питання, яке доволі часто виринає в спілкуванні із вами, це – «з чого і як виготовляють фанеру». Позаяк це безпосередньо торкається однієї з найважливіших наших життєвих та бізнесових позицій – «екологічно чиста та безпечна для здоров’я продукція». Тому Зробив Тато просто зобов’язаний поінформувати вас про всі деталі процесу! Навіть якщо місцями це здаватиметься нудно й нецікаво….

Для виготовлення фанери в якості сировини використовуються як листяні так і хвойні породи дерев – клен, бук, ялина, липа, сосна, вільха, тополя, осика, смерека, але найчастіше, все таки, береза. Наша майстерня надає перевагу здебільшого березовій та кленові фанері.

Сам процес виробництва складається з кількох етапів, які можна описати буквально в двох абзацах.

шпон

шпон

Отже, першим етапом виробництва є підготовка кругляка, тобто колод до обробки. Їх спеціально розмочують у теплій воді, щоб вони ввібрали якомога більше вологи. Після цього їх дістають і розрізають поздовж. Розрізання колод проводиться на спеціальних верстатах, які розпилюють колоди по спіралі на дуже тонкі і довгі смуги. Потім тонкі дерев'яні спіралі розтягують в одну смугу і розрізають на пластини. Так отримується шпон. Листи шпону ретельно сортуються. Після цього, кілька пластин шпону складається один на один і склеюється під гарячим пресом. Чим більше шарів тим товща та міцніша фанера. Притому, шпон, незалежно від кількості використовуваних листів, укладають так, щоб було чергування, виходячи з напряму

виготовлення фанери

виготовлення фанери

волокон: уздовж і впоперек по черзі. Таке чергування при укладанні обов'язкове, позаяк робить фанеру міцною та гнучкою. Після цього готова фанера кілька днів просушується та нарізується за стандартними розмірами.

Процес склеювання є визначальним у виготовленні фанери, тому ми просто змушені зупинитись на ньому детальніше. Позаяк від того яку клейку речовину буде застосовано залежить марка (різновид) фанери, й відповідно буде вона екологічно чистою та безпечною для здоров’я чи ні!

Екологічно чиста фанера

На сьогодні, найпоширенішими марками фанери є ФК, ФКМ та ФСФ. Марки ФКМ та ФСФ вважаються водостійкими, для їх виготовленні застосовуються  меламінові  та фенол-формальдегідні смоли, які містять в собі формальдегід  та фенол (а крім того можуть містити важкі метали - свинець, кадмій, манган), а це є високотоксичні речовини, що негативно впливають на здоров’я людини.

У процесі виготовлення фанери марки ФК застосовують карбамідні смоли, що не становлять жодної загрози для нашого здоров’я (до прикладу, карбамід застосовується навіть при виготовленні жувальних гумок). Зрозуміло, що саме таку фанеру ми використовуємо для виготовлення нашої продукції, при чому кожен раз проводим ретельну перевірку кожної партії на наявність сертифікатів та відповідності екологічним нормам.

А потім світлі гладенькі листи березової та кленової фанери завдяки дбайливим рукам та невтомній фантазії перетворюються у розмаїтий асортимент оригінальних іграшок, прикрас та виробів.